Родинні традиції

Бабуся починає готуватися до Великодня ще за тиждень. Живе не в центрі, тож кілька разів їздить “у місто, як звично казати, купує яйця, дріжджі, сметану, молоко, цукор, масло, олію та борошно. Додому вертається 6-им тролейбусом, якого чекає 40 хвилин, із пакетами, що ріжуть немолоду шкіру, і, ступивши на поріг, як завше, каже:

– Наче нічого не брала, а уже й пєнсії нема. Аць, довели!

Тоді ж бабуся попереджає, що в передвеликодню суботу чекатиме на мене пекти паски. Така наша традиція – готувати разом.

Уже з 5-ої ранку вона на ногах. Попоравшись по хаті, замішує тісто й чекає, поки воно підійде. В очікуванні, час від часу ходить хатою, тільки й чутно це: “Ох, ох”. Так бабуся переживає, щоби тісто підійшло, щоби паски вдалися

Обминає тісто й розкладає до глиняних горщиків та залізних форм.

– Негодна баба стала. Не помню, які форми в прошлих годах брала. Всьо забила. Память – хвіть – і ушла.

– Та ті ж самі, бабуню.

Після того ждем, що тісто вдруге підійде в формах.

– Ну, тєперь уже змазуй поверху яйцем, – це бабуся вже підпускає мене до роботи. – Ну, бистрей, да побольше!

Потому ставимо паски до духовки випікатися.


– Ой, да й усьо, – крехче. – Духовка вопше пагана стала. З одного боку прігарають, з другого – сироватиє.

Воно то так, але менш смачними паски од того не стають. З року в рік одне й те саме. Як виймаємо вже паски, то бабуся засмучена й знервована водночас:

– Развалілась.

Щоразу розвалюється зо дві паски. Розвалюється в бабусиному понятті – це навіть якщо невеликий шматок відпаде. Вона тоді довго нервує і не наважується пробувати. А як спробує, то завше відрубує:

– Можна було і слаже. Та дарма. Як вийшли вже.

Я тоді не витримую:

– Бабуню, та я сама всі паски поїм! Мені такі потрібні. Мені не треба солодші. І ту, що розвалилася, я також з’їм. Вона ж найсмачніша. А підгоріли – так то дурниці . Ножем один-два – і зіскріб. Маленькі паски оно як добре вийшли. Геть не підгоріли, не сирі. І великі супер.

Бабуся на це тільки скромно-сором’язливо посміхається і шаріється од того ще більше. Цьогоріч паски таки дійсно вийшли добрими. Та й рідненька цьогоріч найменш знервована і засмучена.

Виделка з Третього Райху або що можна знайти на OLX чернігівців

Колекція пивних баночок за тисячу доларів, ідея світу для книги чи фільму за 15 тисяч доларів та виделка часів Третього Райху. Якщо ви міркуєте над оригінальним подарунком до свят, пропонуємо переглянути, які незвичайні оголошення розміщують чернігівці на сайті безкоштовних оголошень ОLX.